Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2016/2017

Wycieczka uczniów zespołu gimnazjalnego i licealnego do Torunia - 30.11.2016 r.

30 listopada klasy gimnazjalne i grupa licealna wybrały się na wycieczkę do Torunia. Ten przedświąteczny wyjazd stał się już naszą tradycją.

Oczywiście pierwszym punktem zwiedzania przez nas w Toruniu było Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, gdzie uczniowie wzięli udział w pokazie astronomicznym pt. „Wirująca Ziemia”, ukazującym wygląd nieba na półkuli północnej w poszczególnych porach roku. Pokaz wywarł na uczniach duże wrażenie. Tyle samo pozytywnych emocji dostarczyła uczniom Sala Orbitarium, gdzie znajduje się wystawa interaktywna. Z pulpitów rozmieszczonych wokół okazałego modelu sondy Cassini można było sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić, do czego służą. Dla odwiedzających Orbitarium przygotowano także zestaw interaktywnych urządzeń i modeli, które tłumaczą ciekawe zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Uczniowie mogli sprawdzić, czy prawdą jest, że odległy sygnał dociera do nas z opóźnieniem, ile ważyłby człowiek, mieszkając na Marsie lub Saturnie i dlaczego Jowisz ma burzliwą atmosferę?

Po tak wspaniałej wizycie, pokrzepieni herbatą i pysznym naleśnikiem w restauracji Manekin, udaliśmy się do Muzeum Żywego Piernika, gdzie zgłębialiśmy tajniki wiedzy piernikarskiej i samodzielnie piekliśmy pierniki, narzędziami i w sposób, jak przed 500 laty robili to toruńscy piernikarze. W Żywym Muzeum Piernika zobaczyliśmy również świat maszyn piernikarskich z początków wieku XX. W tamtejszym sklepiku zakupiliśmy doskonałe pierniki ręcznie wykonane i ozdobione oraz pamiątki z muzeum. Wycieczka była bardzo udana, przepełniona magią oraz zapachem słynnych pierników. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni, z piernikami własnej produkcji i niezapomnianymi wrażeniami.

Opiekunowie wycieczki: Alicja Cierżnicka, Honorata Glaza-Gulgowska, Katarzyna Niedzwiec, Sylwia Kamieńska, Anna Widerkiewicz, Wojciech Franków.