Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2016/2017

powrót

Światowe Dni Origami – w Zespole Szkół Nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy - zobacz galerię zdjęć

W dniach 24 października do 11 listopada obchodzimy Światowe Dni Origami. Pomysł zapoczątkowali amerykańscy origamiści, którzy pragnęli w ten sposób upamiętnić Lillian Oppenheimer (1898-1992), założycielkę Origami USA oraz British Origami Society. Początkowo święto było jednodniowe, związane z datą urodzin dynamicznej popularyzatorki origami. Obecnie obchody trwają do dnia, który w Japonii przypomina o idei pokoju, jako wartości ważnej dla wszystkich ludzi.

W tym roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Wszystko zaczęło się imprezą zorganizowaną 5 listopada wspólną dla uczniów przebywających na leczeniu na oddziałach Endokrynologii i Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Uczestnicy poznali genezę i główne założenia World Origami Day. Mieli okazję zobaczyć i dotknąć ciekawych modeli origami oraz oryginalnego japońskiego papieru przeznaczonego właśnie do składania różnych modeli. Poznali również schematy składania figur i każdy wykonał wybraną przez siebie figurkę w technice origami i umieścił ją na wspólnym plakacie wraz z przesłaniem oraz pozdrowieniami dla koleżanek i kolegów spoza szpitala. Tak zaczęło powstawać dzieło, które w kolejnych dniach zagościło na wszystkich oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. W efekcie każde chętne dziecko miało możliwość dołożenia swojej „cegiełki” do wspólnej pracy. We wspólne składanie zaangażowali się także mali pacjenci z Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Na koniec nasz wędrujący plakat dotarł do Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1, gdzie uczniowie wypełnili ostatnie wolne miejsca swoimi modelami i przemyśleniami.

Ukończone dzieło zostało wyeksponowane w Szkole Podstawowej Nr 4 w Bydgoszczy. Następnie trafiło do Zespołu Szkół nr 32 – obecnej siedziby Bydgoskiego Klubu Origami Orizuru.

Jest nam ogromnie miło, że tegoroczne świętowanie objęło swoim zasięgiem tak wielu uczniów naszej szkoły. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób idealnie wpisaliśmy się w to, co inicjatorzy Światowych Dni Origami chcieli przekazać, że origami potrafi łączyć i sprawiać radość w każdym miejscu, w którym się tylko pojawi.

 

Opracowała Marta Kozłowska