Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2016/2017

powrót

Biedronkowy Dzień Dziecka w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym

Dzień Dziecka także w szpitalu może być radosny i wesoły. Jak co roku na wszystkie dzieci czekało mnóstwo niespodzianek i atrakcji. Tegoroczne obchody w szpitalu dziecięcym trwały dwa dni. Uroczystości rozpoczęły się 31 maja festynem, na którym zgromadzili się pacjenci wraz z rodzinami. Program był bardzo napięty i urozmaicony. Jesteśmy pewni, że każdy uczestnik znalazł coś interesującego dla siebie. O poranku na scenie w sali malinowej pojawili się aktorzy z Bursy nr 1 w Bydgoszczy. Młodzież wspólnie z nauczycielkami przygotowała ciekawą wersję baśni pt. Księżniczka na ziarnku grochu. Piękne stroje, interesująca scenografia i na zakończenie quiz wiedzy dotyczący treści przedstawienia, sprawiły, że wszystkie dzieci z dużą uwagą śledziły wydarzenia na dworze króla, królowej i księcia. Podczas trwania inscenizacji aktorom towarzyszyli nieustannie wolontariusze Fundacji Dr Clown, którzy rozdawali pacjentom szpitala upominki i wesołe gadżety.
Jak tańczą biedronki, dowiedzieliśmy się w trakcie wspólnej zabawy, którą poprowadziły panie z Bydgoskiej Akademii Tańca Danceby. Przy dźwiękach skocznej muzyki kołysała się cała sala, a zgrabne ruchy dziecięcych bioderek, rąk, nóg wprawiały w osłupienie dorosłą publiczność. Ci co mogli tańczyli na stojąco, inni zaś wykazali dużo pomysłowości i poruszali się rytmicznie w pozycji siedzącej.
Z dużym zainteresowaniem pacjenci szpitala wysłuchali także wykładu Pani dr inż. Janiny Bennewicz, która pokazała wiele ciekawych eksponatów i zdjęć prosto z wiosennej łąki, a magiczny świat chemii i fizyki sparodiowali Pan Magik i jego Druh. To za ich przyczyną publiczność poznała tajemnice prostych doświadczeń, reakcji i zjawisk, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu.
W samo południe pacjentów szpitala odwiedzili szacowni goście, którzy złożyli wszystkim dzieciom życzenia i obdarowali ich upominkami oraz słodyczami. Kilka słów do wszystkich skierował Wojewoda Kujawsko – Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Pani Katarzyna Florek, dyrektor WSD Pan Edward Hartwich oraz dyrektor ZS Nr 33 Pani Izabela Maciejewska. Swoją obecnością na festynie zaszczycili nas także: Dyrektor Wydziału Zdrowia Kujawsko – Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego Pani Magdalena Daszkiewicz, Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarzy Pani Radosława Staszak – Kowalska, Zastępca Komendanta 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką płk dr n. med. Jacek Rzeszotarski. Goście wspólnie z pacjentami szpitala obejrzeli latające drony, którymi sterowali profesjonalni piloci z Firmy X – dron. Niektóre dzieci skorzystały z okazji i pod okiem fachowców samodzielnie pilotowały sportowe wersje dronów.
Ruch to zdrowie i dlatego było nam niezmiernie miło gościć na festynie trenera personalnego Pana Kacpra Zawadę, który przeprowadził specjalnie dla dzieci krótki fitness trening, chcąc tym samym zarazić nas swoją pasją.
Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów był występ wokalny Olgi, która przy gitarowym akompaniamencie Pana Przemysława Rajewskiego wykonała kilka lirycznych piosenek. W ten sposób młoda, wrażliwa i utalentowana dziewczyna podzieliła się z pacjentami szpitala, tym co jest dla niej bardzo ważne - swoimi muzycznymi zainteresowaniami i talentem.
Następnego dnia tj. pierwszego czerwca w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym ponownie było gwarnie i ciekawie. Tuż po śniadaniu i lekarskich wizytach, większość dzieci zgromadziła się w sali malinowej, by obejrzeć inscenizację wiersza Jana Brzechwy - „Żaba”. Tym razem aktorami byli nauczyciele szkoły szpitalnej, którzy z dużym poczuciem humoru wcielili się w role bohaterów wiersza. Gratulujemy im pomysłu, talentów i odwagi, bowiem zadanie nie należało do łatwych, a wymagająca widownia z dużą uwagą śledziła losy chorej żaby.
Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami, jednak na bisy nie było czasu, ponieważ w korytarzu czekali już następni goście – strażacy z Bydgoskich Jednostek Ratowniczo Gaśniczych, którzy podzielili się swoją wiedzą w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Dla dzieci, które nie mogły wziąć udziału w pokazach na zewnątrz, przeprowadzono pogadankę na temat bezpieczeństwa, odpowiednich zachowań podczas ewakuacji i prawidłowego korzystania z numerów alarmowych. Pracownicy Straży poczęstowali wszystkich pacjentów szpitala słodkościami, a następnie zaprezentowali swoje umiejętności ratownicy wysokościowi. Część dzieci oglądała ten pokaz bezpośrednio przy wozach strażackich, pozostałe zaś spoglądały na wszystko z okien szpitala. Do dyspozycji dzieci były także namioty, w których można było przymierzyć strażacki hełm, mundur i wejść w strefę zadymienia symulującą pożar. Wszystkie działania były pod kontrolą fachowców, lecz niektórzy mieszkańcy okolicznych bloków spoglądali z niedowierzaniem i zadawali sobie pytanie co się dzieje w tym szpitalu?
Po południu na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka. Było to spotkanie z naszymi wieloletnimi przyjaciółmi – Wolontariuszami i ich pupilami z Fundacji Cane Pro Humano. Dogoterapia zawsze wzbudza wiele pozytywnych emocji, tak było i tym razem. Pokaz umiejętności psów należących do fundacji, zabawy prowadzone przez Panią Magdę oraz wspaniałe upominki, rozweseliły nawet te dzieci, które z powodów zdrowotnych nie zawsze mają ochotę uśmiechnąć się do świata.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uświetnili to wyjątkowe święto. Wśród nich są również sponsorzy (Urząd Marszałkowski, Stowarzyszenie Dar Pomocy oraz anonimowi przyjaciele szkoły). Bez Państwa pomocy rozmiar naszych obchodów byłby o wiele mniejszy. Niech najcenniejszy dar świata – uśmiech chorych dzieci, będzie najlepszym podziękowaniem za wszelką życzliwość i hojność.

Opracowała Maria Górska