Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2016/2017

Andrzejki uczniów KP klasy gimnazjalnej i licealnej dnia 29.11.2016 r.

Dzień 29 listopada 2016 r. na oddziale szpitalnym dla uczniów klasy gimnazjalnej i licealnej upłynął w bardzo miłej atmosferze. W tym dniu obchodziliśmy Andrzejki. Jest to ludowa tradycja pielęgnowana nie tylko w Polsce, ale także w licznych krajach europejskich jak Niemcy, Szwajcaria, Rumunia, Białoruś, Litwa, Ukraina i na Węgrzech. Pierwsze wzmianki o Andrzejkach zanotowano w Polsce w XVI wieku. To czas zabawy i wróżenia oczywiście traktowany przez wszystkich z „przymrużeniem oka”. W ten magiczny wieczór dziewczęta i chłopcy usiłują się dowiedzieć u czyjego boku spędzą życie, co czeka ich „jutro” i jak będzie wyglądała ich przyszłość. Wspólna zabawa andrzejkowa rozpoczęła się przygotowaniem i dekorowaniem sali. Następnie wszyscy uczestniczyli w grach i zabawach. Miedzy innymi losowali przedmioty o symbolicznym znaczeniu, kłuli serduszka z imionami, by poznać imię tej jedynej, jedynego, rozwiązywali test „Co cię czeka w najbliższej przyszłości”. Ostatnim punktem zabawy było wylewanie wosku na zimną wodę przez dziurkę od klucza. Odpowiednio podświetlone figury woskowe rzucały cień na ścianę, a uczniowie wyjaśniali ich znaczenie. Zabawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem, przy którym uczniowie opowiadali o swoich przeżyciach i emocjach, jakie wzbudziły andrzejkowe wróżby.