Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2015/2016

Święto Drzewa na Oddziale Onkologii -Szpital Uniwersytecki nr 1-zobacz galerię zdjęć

Co roku 10 października na naszym oddziale obchodzimy Święto Drzewa. Święto to zainaugurował po raz pierwszy w 2003 r. Klub Gaja, z którym od wielu lat współpracujemy. Drzewa są dla nas ludzi jednym z najważniejszych ogniw w ekosystemie przyrodniczym, są symbolem życia, wzrostu, trwałości. Cieszą nasz wzrok, oczyszczają powietrze, chronią przed słońcem w upalne dni. Rośliny drzewiaste oczyszczają powietrze zabierając dwutlenek węgla z powietrza, produkują duże ilości tlenu. Tworzą one środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, a ich owoce stanowią pokarm zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Nie wszyscy wiedzą,że drzewa wpływają również na klimat poprzez utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatury. Ograniczają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, stanowią zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne. Można by jeszcze wiele wymieniać zalet jakie dostarczają nam drzewa, o czym opowiadał nam przedstawiając prezentację multimedialną nasz gość Pan Jarosław Chłąd z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści pana leśniczego, doceniając rolę drzew i uświadamiając sobie naszą rolę w zakresie ochrony środowiska i klimatu na Ziemi. Podczas spotkania bawiliśmy się również w leśną orkiestrę, rozpoznawaliśmy zwierzęta i rośliny leśne, rozwiązywaliśmy zadania i łamigłówki związane z lasem i jego mieszkańcami. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania wnoszą wiele pozytywnych emocji i doznań dla wszystkich ich uczestników; a zarazem uczą nas, że o drzewach, naszym środowisku musimy pamiętać i dbać o nie przez cały rok.

Katarzyna Sypniewska, Justyna Rypolc