Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2015/2016

Niepełnosprawni są wśród nas - uroczystość w WSD - zobacz galerię zdjęć

Szpital to miejsce gdzie codziennie spotykamy osoby niepełnosprawne i mamy świadomość, że ich życie nie jest usłane różami. Już od wielu lat trzeciego grudnia świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku, także nasza szkoła przyłączyła się do akcji i 9 grudnia zorganizowała w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Dzień Osób Niepełnosprawnych.

W uroczystości przygotowanej przez nauczycieli szkoły szpitalnej
z Ośrodka Rehabilitacji Dziennej i Oddziału Neurologii Dziecięcej wzięli udział pacjenci i ich rodzice oraz personel medyczny szpitala. Merytorycznego wsparcia udzieliła nam pani pedagog z ZS Nr 33 oraz panie z Centrum Aktywizacji Zawodowej w Bydgoszczy.

W trakcie spotkania pokazane zostały ćwiczenia, zabawy oraz proste zajęcia plastyczne, które można zastosować w pracy terapeutycznej indywidualnej jak i grupowej. Podczas gdy uczniowie aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, ich rodzice mogli skorzystać z fachowych porad terapeutyczno -pedagogicznych. Zainteresowanych rodziców zapoznano z możliwościami rewalidacji i edukacji dzieci niepełnosprawnych w różnych placówkach oświatowych, medycznych i terapeutycznych. Specjalnie w tym celu opracowano Broszurę Informacyjną dla Rodziców i Pacjentów ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi na wszystkich szczeblach rozwoju. Przedstawiono także bogatą ofertę placówek edukacyjnych. Rodzice mieli również sposobność poznania różnorodnych zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, które nie są zabawkami a mogą je zastąpić. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik plastyczny, gdzie wszyscy uczestnicy wykonali świąteczne prace z orgiami, zabawy z chustą animacyjną oraz zabawy angażujące zmysły dotyku i czucia głębokiego.

Mamy nadzieję, że w trakcie spotkania udało nam się zaakcentować fakt, iż osoby niepełnosprawne, to ludzie w pełni wartościowi, o takich samych potrzebach i zainteresowaniach, a wspólna zabawa pozwoliła zintegrować środowisko osób niepełnosprawnych związanych z naszym szpitalem. Miłym akcentem końcowym był słodki poczęstunek i upominki ufundowane przez personel medyczny i nauczycieli szkoły szpitalnej.

Organizatorzy: Joanna Michalak i Maria Górska