Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2015/2016

Mieszko I i jego czasy - spotkanie w WSD - zobacz galerię zdjęć

Dzieje państwa polskiego za czasów panowania Mieszka I to hasło wiodące spotkania upamiętniającego 1050 rocznicę Chrztu Polski. Chcąc pogłębić i usystematyzować wiedzę uczniów w tym temacie, 13 kwietnia 2016 roku w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy nauczyciele szkoły szpitalnej zorganizowali imprezę, w której uczestniczyli pacjenci z czterech oddziałów (pneumonologii, neurologii, endokrynologii i kardiologii).

Zespołowe rozwiązywanie różnorodnych zadań doskonalących umiejętności intelektualne takich jak: eliminatka – wskazywanie zdań prawdziwych i fałszywych, układanie puzzli i krzyżówki z hasłem, rozwiązywanie rozsypanki czy też wpisywanie brakujących wyrazów w wierszu, nie tylko przyczyniło się do integracji uczestników ale także pozwoliło im w ciekawy sposób pogłębić i usystematyzować wiedzę na temat tych przełomowych dla Polski faktów historycznych.

Dużym zaciekawieniem uczniów cieszyła się także tematyczna prezentacja multimedialna oraz zadania z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Edukacja poprzez zabawę (zwłaszcza w szkole szpitalnej) sprawia, że uczniowie spontanicznie i radośnie włączają się w proponowane formy aktywności. Dlatego też w trakcie imprezy, uczestnicy mieli okazję ćwiczyć kreatywne myślenie podczas zabawy ruchowej pt. Tron Mieszka I. Żartobliwe i niespodziewane rozwiązanie tego zadania sprawiło, że na twarzach dzieci pojawiły się promienne uśmiechy i ogromne zaskoczenie. Pod koniec spotkania uczestnicy wykonywali korony. Młodsi ozdabiali różnorodnymi materiałami plastycznymi korony wycięte z tektury a ci nieco starsi, sklejali je z elementów przygotowanych techniką origami.

Na pamiątkę wydarzenia, każde dziecko otrzymało drobne upominki a wspólna fotografia i indywidualne zdjęcie – fotomontaż w stroju Mieszka i Dobrawy były doskonałym zwieńczeniem imprezy.

Opracowanie: Beata Deptuła, Beata Kocoń, Maria Górska