Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Uroczystości szkolne / Uroczystości szkolne 2014/2015

powrót

Spotkania z Bajkowozem - maj 2015 - zobacz galerię zdjęć

W miesiącu maju odbywały się zajęcia z dziećmi na oddziałach szpitalnych w ramach godzin bibliotecznych. W sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na cztery tematyczne spotkania z Bajkowozem. W dwóch z nich, uczestniczyli uczniowie z różnych oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Podczas wizyt w salach, gdzie przebywają mali pacjenci, przeprowadzaliśmy pogadanki na temat książek, filmów i innych form sztuki, których bohaterkami są mamy, a to ze względu na obchodzony w tym miesiącu Dzień Matki. Wyszukiwaliśmy w Bajkowozie książki o mamach, a następnie wspólnie wymyślaliśmy historie i wierszyki z ich udziałem. Zachęcamy rodziców i dzieci do korzystania z księgozbioru Bajkowozu codziennie, także podczas dni nieobecności bibliotekarza.

Zorganizowaliśmy także dwie imprezy czytelnicze:

1) Kolorowe zmysły "Czarnej księgi kolorów" - na początku zajęć nauczyciel zapoznał uczniów ze specyfiką alfabetu Braille'a. Uczniowie pracowali w trzech grupach i rozszyfrowywali zakodowane w tym alfabecie informacje (list pierwszy: Zmysł wzroku i Słuchu, list drugi: Zmysł Smaku i Węchu, list trzeci: Zmysł Dotyku). Następnie nauczyciel głośno przeczył uczniom tekst książki Monena Cottin pt. "Czarna księga kolorów". Po lekturze uczniowie dzieli sie swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami, sprawdzali, czy potrafią rozpoznać specyficzne ilustracje, zamieszczone w książce, tylko za pomocą dotyku. Zadanie to okazało się być trudne. Kolejne zadanie również angażowało zmysł dotyku. Uczniowie musieli rozpoznać, do czego służą i z czego zrobione są wylosowane przez nich przedmioty. Następne zadanie angażowało zmysły zapachu. Uczniowie wąchali różne przyprawy i odgadywali ich nazwy. Ostatnie zadanie angażowało zmysł słuchu. Uczniowie słuchali dziesięciu fragmentów różnych utworów muzycznych. Wszyscy mieli zamknięte oczy i musieli narysować dźwięki. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali pluszowe maskotki oddziałujące na zmysł dotyku. Wszystkie zadania miały na celu uświadomienie uczniom ile zmysłów angażujemy w naszym codziennym życiu i jak trudno jest funkcjonować, gdy chociaż jednego z nich zabraknie oraz uczyły tolerancyjnej postawy wobec osób niepełnosprawnych.

Szczególe podziękowania składam Anecie Biesiackiej, Honoracie Glazie-Gulgowskiej i Katarzynie Mikołajczak, które wspomagają biblioterapeutyczne działania Bajkowozu. Dzięki ich pomocy i pomysłom nasze zajęcia są jeszcze ciekawsze i pełne dobrego humoru!!!

2) Moja mama jest najfajniejsza na świecie, czyli świętujemy Dzień Matki - zajęci rozpoczęły się od zmierzenia nastroju specjalnym pierścieniem. Uczniowie określali swoje samopoczucie, krótko przedstawiali się, losowali i wykonywali zadania z magicznej "szuflady na strychu".   Następnie nauczyciel głośno przeczytał uczniom opowiadanie autorstwa Piji Linderbaum pt. "Filip i mama, która zapomniała". Po lekturze uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, emocjami towarzyszącymi lekturze oraz wypowiadali się, w jaki sposób pomagają mamie w codziennych obowiązkach, i co można zrobić, aby ma twarzy mamy częściej gościł uśmiech.  Ze względu na to, iż zajęcia odbyły się w Dniu Matki, prowadzący zajęcia przygotowali dla uczestników niespodziankę. Mogli oni samodzielnie wykonać mały upominek dla swoich mam. Zadanie polegało na złożeniu zakładki do książki techniką origami ze specjalnie przygotowanego papieru. Następnie, aby poćwiczyć te niesamowitą sztukę składania papieru, uczniowie wykonali wiosenne motylki. Zajęcia zakończyły się wymyślaniem specjalnych życzeń na Dzień Matki.

Specjalne podziękowania kieruję do Marty Kozłowskiej, która wybrała, przygotowała i nauczyła uczestników zajęć trudnej sztuki origami. Dzięki jej pomysłom, uczniowie przebywający w szpitalu, mieli możliwość obdarowania swoich mam drobnym upominkiem.