Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2015/2016

Podsumowanie realizacji projektu „Jan Paweł II – pielgrzymem pokoju”

W Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii w październiku 2015 r. został zrealizowany projekt edukacyjny pt. „Jan Paweł II- pielgrzymem pokoju”. W roku ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Jana Pawła II chcieliśmy, aby młodzież przebywająca w szpitalu i ucząca się w naszej szkole pogłębiła swoją wiedzę na temat życia i nauczania Jana Pawła II. Październik jest bowiem miesiącem szczególnym, w którym obchodzimy rocznicę wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową, rocznicę uroczystego rozpoczęcia Jego pontyfikatu, a także zgodnie z kalendarzem liturgicznym Kościoła wspominamy św. Jana Pawła II. Dzieci i młodzież, w większości, nie pamiętają już Papieża Polaka, nie doświadczyły przeżyć i wzruszeń, jakie towarzyszyły Polakom w czasie Jego podróży, wielu ważnych uroczystości i przemówień. Dlatego  tak ważne jest, aby przypominać im wartości, jakimi kierował się w swoim życiu Jan Paweł II, jakich nauczał w czasie swojego długiego pontyfikatu.

Podczas trwania projektu uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o życiu i nauczaniu Papieża, oglądali fragmenty przemówień, filmów ukazujących podróże Ojca Świętego, albumy i czasopisma, słuchali i śpiewali ulubione piosenki Karola Wojtyły lub jemu dedykowane, wykonywali prace plastyczne. Mieli okazję obejrzeć film „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”.

Podsumowaniem projektu było uroczyste spotkanie w Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii, które odbyło się 21 października. Jego myślą przewodnią były podróże Ojca Świętego do Ojczyzny i najważniejsze słowa, jakie pragnął nam przekazać. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał fragment przemówienia Ojca Świętego, krótkie motto, drogowskaz, jaki możemy realizować w swoim życiu oraz symboliczny Dyplom ucznia Jana Pawła II jako wyraz woli poznawania i realizowania w swoim życiu nauki Papieża Polaka. Wzruszenie i serdeczna pamięć, jakie towarzyszyły realizacji projektu i jakie malowały się na twarzach uczniów, ale także rodziców, świadczą o tym, że osoba Jana Pawła II jest nam bardzo bliska, a każde przypomnienie jego życia i nauczania będzie w sercach młodych ludzi owocowało zaczynem dobra, może stać się także okazją do pracy nad sobą zgodnie ze słowami Ojca Świętego skierowanymi do młodzieży: „Musicie od siebie wymagać nawet, gdyby inni od was nie wymagali”

Bożena Gęborys, Agnieszka Kiernicka