Uczestnicy imprezy związanej z obchodami Światowego Dnia Serca Czworonożni przyjaciele w Klinice Onkologii  w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 Dogoterapia  na Oddziale Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Uczniowie podczas zajęć szkolnych o charakterze terapeutycznym.

Projekty edukacyjne / Projekty edukacyjne 2014/2015

powrót

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego "W świecie piernika" - zobacz galerię zdjęć

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najprzyjemniejszych okresów dla każdego ucznia oraz nauczyciela. Najwięcej radości sprawia sam czas przygotowań na nadchodzące grudniowo-świąteczne dni, które dla większości z nas kojarzą się z atmosferą ciepła, tajemniczości, życzliwości i… zapachem pierników. Chcąc podzielić się również i w tym roku radosnym oczekiwaniem z naszymi podopiecznymi - uczniami Gimnazjum i Liceum Kliniki Psychiatrii - opracowano i zrealizowano projekt edukacyjny W Świecie Piernika.

Wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą z chorobami psychicznymi nauczyło nas, że potrzebują oni umocnienia często zaniżonego poczucia własnej wartości, samoakceptacji, współdziałania i integracji z rówieśnikami oraz poznania własnych zdolności i możliwości.

Realizacja projektu przebiegała dwuetapowo. W pierwszym, który odbył się 3 grudnia 2014 r. wzięliśmy udział w wycieczce do Torunia. Głównym celem wyjazdu była wizyta i chęć zobaczenia Muzeum Żywego Piernika. Tu uczniowie wraz z opiekunami zgłębiali tajniki wiedzy piernikarskiej i samodzielnie piekli ciastka, które kształtowali za pomocą oryginalnych form i narzędzi. Wypieki każdy mógł zabrać ze sobą na pamiątkę. W Muzeum Piernika zobaczyliśmy również świat maszyn piernikarskich z początków wieku XX oraz sposoby ozdabiania i pakowania toruńskich przysmaków. Podczas wizyty w Grodzie Kopernika odwiedziliśmy inne ciekawe miejsca i zabytki tego miasta, wśród nich Planetarium i Geodium. Udaliśmy się także na krótki spacer po toruńskiej Starówce, a w pobliskiej restauracji Manekin czekała na nas gorąca herbata i pyszny naleśnik.

Natomiast 4 grudnia 2014 r. udało nam się zrealizować drugi etap naszego projektu – uczniowie wraz z nauczycielami swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w Muzeum Żywego Piernika wykorzystali – biorąc czynny udział w warsztatach kulinarnych pt. Cuda z Piernika. Również w tym roku z przygotowanego wcześniej ciasta wszyscy sprawnie wykonywali zadania związane z upieczeniem i ozdobieniem pierników. Radosną i świąteczną atmosferę naszego spotkania budował także śpiew kolęd i piosenek świątecznych. Nie zabrakło także okazji do obejrzenia prezentacji multimedialnej związanej z tradycjami wypiekania pierników w Polsce i na świecie.

Od 27 listopada właściwie do 19 grudnia b.r. podczas zajęć w ramach przedmiotów artystycznych uczniowie realizowali założenia projektu rozwijając swoje zdolności muzyczno-plastyczno: opracowywali akompaniament do kolęd, grali na gitarach, śpiewali… Niektórzy włączali się również w wykonanie kartek oraz prac o tematyce bożonarodzeniowej. Mamy nadzieję, że zarówno program artystyczny, jak i wyroby kulinarno-plastyczne naszych uczniów będą cieszyć się uznaniem uczestników wspólnej Wigilii oddziałowej.

Zakończony krótko przed Świętami projekt był dla nas bardzo ciekawym, pouczającym, obfitującym w radosne przeżycia doświadczeniem. Mamy nadzieję, że udało się nam po raz kolejny wprowadzić naszą młodzież w pełen ciepła okres Bożego Narodzenia, a także odkryć oraz rozwinąć uzdolnienia kulinarne i artystyczne. Wierzymy, że wspólnie spędzone chwile jeszcze bardziej zintegrowały klasę gimnazjalną z licealną, nauczyły czerpać radość z własnej twórczości, a także wskazały ciekawy sposób spędzania wolnego czasu w szkole i poza nią. Zadowolenie uczniów, ich aktywny udział w realizacji projektu motywują nas do zorganizowania kolejnego spotkania wokół tematu piernika. Zapraszamy już za rok!

Alicja Cierżnicka i Honorata Glaza-Gulgowska