Konkursy i wystawy /

Internetowa gra kryptologiczna „Młodzi łamacze szyfrów”

23 września 2015 roku ruszyła internetowa gra kryptologiczna przeznaczona dla dwuosobowych zespołów uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Celem gry było ustawienie wirnika maszyny szyfrującej w takiej pozycji, aby wyświetlił się napis ENIGMA. Żeby nieodwracalnie przesunąć rotor należało odpowiedzieć poprawnie na kilka zagadek.

Gra nawiązywała do historii wielkiego sukcesu polskich matematyków i w przystępny sposób zapoznała z podstawami kryptologii. W 1932 roku Marian Rejewski wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim dokonał rzeczy niemożliwej dla Anglików i Francuzów - złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA. I choć niczego nieświadomi Niemcy przez kolejne lata udoskonalali i zmieniali szyfr, to właśnie pierwsze złamanie kodu wystarczyło, by przez całą II wojnę światową, na bieżąco poznawać treści niemieckich depesz wojskowych.

Znane są już wyniki internetowej gry MŁODZI ŁAMACZE SZYFRÓW przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Viator we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Dziedzictwa Oświaty.

Laureatem konkursu jest uczennica naszej szkoły.

Więcej na stronie:

Gratulujemy!