Artykuły / Scenariusze

Wykonanie gry planszowej „Poznajemy sąsiadów naszej Ojczyzny” - scenariusz zajęć pozalekcyjnych - Iwona Górczyńska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Iwona Górczyńska

RODZAJ ZAJĘCIA: zajęcie z wychowania plastycznego

ZESPÓŁ: grupa łączona

TEMAT: Wykonanie gry planszowej „Poznajemy sąsiadów naszej Ojczyzny”

METODY:

• aktywizujące: integracyjna
  • słowna: rozmowa, czytanie tekstu
  • czynna: zadań stawianych do wykonania
  • oglądowa: pokaz

CELE OGÓLNE:

• odreagowanie stresów związanych z pobytem w szpitalu poprzez udział w zajęciach dydaktycznych
  • poznanie sąsiadów Polski: Czechy, Słowacja, Litwa
  • wzbudzanie  poczucia więzi emocjonalnej z grupą poprzez wspólne działanie
  • rozwijanie sprawności manualnych

CELE OPERACYJNE:

• potrafi szybko reagować na polecenia nauczycielki
  • zapoznaje się z zabytkami Warszawy
  • prawidłowo określa zmianę w układzie obrazków
  • układa puzzle ilustrujące flagi Polski i jej sąsiadów
  • rozpoznaje na mapie kontury Polski, Czech, Słowacji i Litwy
  • czyta krótki artykuł ze „Świerszczyka” na temat sąsiadów Polski: Czech, Słowacji i Litwy
  • pracuje zespołowo, układa elementy gry na planszy i przykleja je.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje i artykuły nt. Czech, Słowacji i Litwy, kolorowe kółka, obrazki do gry z ilustracjami charakterystycznych miejsc sąsiadów Polski, karteczki z tekstami instrukcji gry, widokówki z zabytkami Warszawy, puzzle ilustrujące flagi Polski i jej sąsiadów.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Zabawa integracyjna: „Wycieczka do Warszawy” z wykorzystaniem kartek z zabytkami i ważnymi miejscami Warszawy

1. Zagadka obrazkowa: „Kartki z podróży” - uczeń określa zmianę w układzie obrazków
  2. Układanie puzzli ilustrujących flagi Polski i jej sąsiadów (załącznik 4)
  3. Oglądanie mapy Polski i jej sąsiadów: Czech, Słowacji i Litwy (załącznik 2)
  4. Rozmowa nt. sąsiadów Polski - oglądanie ilustracji i czytanie artykułów ze „Świerszczyka”,
  5. Wykonanie gry planszowej „Poznajemy sąsiadów naszej Ojczyzny” - dzieci zespołowo czytają instrukcję gry, układają elementy gry na planszy i przyklejają je. (załączniki: 1 i 3)

Klinknij tutaj aby pobrać załącznik: senariusz-zajec-pozalekcyjnych-Iwona-Gorczynska-Poznajemy-sasiadow-naszej-Ojczyzny